Eventoversigt

Nordjyske Cup 3

Antal tilmeldte: 17 Pris: 175,- Lokation:
Haraldslund svømmehal, Kastetvej
9000 Aalborg
Dato:
03-03-2024 08:00 - 16:00
Sidste frist for tilmelding:
16-02-2024
Beskrivelse

Nordjyske Cup 3 tilbydes K2 og Talent

Læs mere om Nordjyske Cup 3 https://svommeklubbennord.dk/zakobo/upload/filemanager/Nordjyske_cup_3_og_Aalborg_Aquatics.pdf

Sparekassen Danmark Odder Swim Cup 2024

Antal tilmeldte: 19/50 Pris: 850,- Lokation:
Nølevvej 6
8300 Odder
Dato:
08-03-2024 15:30
10-03-2024 16:00
Sidste frist for tilmelding:
20-02-2024
Beskrivelse

Odder Swim Cup 2024 tilbydes til K1 og K2

Så er det tid til at fyre den af for vildt!

Det sker i Odder den 8-10/3 

Meld dig til dette fede og hyggelige event, med mulighed for at give den fuld hammer i bassinet og hygge max igennem med dine holdkammerater.

Vi bruger lidt ekstra energi på at dette stævne skal være forårets topningsstævne. 

Vi får brug for såvel kørsel, som officials og holdledere, meld jer til nedenfor.

Vest Langbane 2024

Antal tilmeldte: 2 Pris: 1500,- Lokation:
Gl.Vardevej 60
6700 Esbjerg
Dato:
15-03-2024 15:00
17-03-2024 15:00
Sidste frist for tilmelding:
19-02-2024
Beskrivelse

Du inviteres hermed til Vest Langbanemesterskaber 2024 der afholdes i Esbjerg.

Stævnet svømmes med indledende og finaler, og starter tidligt fredag, så du skal have fri fra skole.

Vi kører fra klubhuset fredag den 15.3 klokken 11.30 

Retur søndag sidst på dagen. 

Kost og logi på Esbjerg Vandrerhjem der ligger i forbindelse med svømmehallen. 

Vi ses på kanten

Michael

REMA 1000 AquaCamp

REMA 1000 AquaCamp for børn

Antal tilmeldte: 22/30 Pris: 900,- Lokation:
Skolevej 2
9400 Nørresundby
Dato:
25-03-2024 08:00
27-03-2024 16:00
Sidste frist for tilmelding:
11-03-2024
Beskrivelse

Er du en vandhund?
Så er der rig mulighed for at svømme, dykke og lave udspring fra skammel, samt andet sjov og leg. 

Det kræver ingen forudsætninger, for at deltage - blot lysten til at hoppe i vandet og lege på lands.

REMA 1000 Aqua Camp er for alle børn ml. 7 og 12 år.

 

Dit barn får:

  • En fantastisk oplevelse over tre dage, sammen med en masse andre børn, som virkelig også elsker vand! 
  • Frugt og saftenvand fra REMA 1000
  • Goodie-bag fra SVØM Danmark med:
    • REMA 1000 AquaCamp t-shirt
    • REMA 1000 AquaCamp taske
    • REMA 1000 AquaCamp diplom
    • Svømmebriller og badehætte fra Arena, som skal bruges under Campen
    • Drikkedunk og myslibar fra REMA1000
    • Aktivitetsbogen "Håndbog for små livreddere" og båderådsfolder fra TrygFonden
  • AquaChamp-mærker og diplomer
  • En unik mulighed for at lære meget mere om selvredning og livredning fra klubbens Livredderdommer

 

Program: (Med forbehold for ændringer)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alle dage starter og slutter i Svømmeklubben NORDS klubhus, Skolevej 2, 9400 Nørresundby.
Pasning kl. 8.00-9.00 og kl. 15.00-16.00 er inklusiv i prisen.
Vi går i svømmehallen om formiddagen og igen om eftermiddagen.
Til lands vil der være tid til leg, boldspil m.m. i gymnastiksalen.

 

Medbring:

  • Håndklæder (ét til formiddag og ét til eftermiddag)
  • Badetøj (gerne to sæt, hvis I har, så der er et tørt sæt til om eftermiddagen)
  • Indendørs idrætstøj og sko
  • Udendørstøj til en tur på legepladsen
  • Stor madpakke pakket i en køletaske - vi sørger for frugt, snacks og saftevand i løbet af dagen, så sørg for, at I sender "rigtig" mad med og ikke kun "det sjove".

 

Sådan tilmelder du dit barn:

  1. Opret først en profil med dine forælder-informationer, ved at klikke på "Opret profil"

  2. Log ind og vælg "Min profil" --> "Gå til profil". Klik på "Tilføj familiemedlem" og indtast dit barns informationer.
  3. Gå tilbage hertil og klik på dit barns navn, så det lille hvide flueben flytter plads.
  4. Udfyld de nedenstående felter sammen med dit barn, og gennemfør tilmeldingen.

Vi glæder os til at se jer! 

 

OBS! Skriv dig på ventelisten, hvis holdet bliver fyldt - så opretter vi et ekstrahold, hvis der er nok venteliste-tilmeldinger

 

(Svømmeklubben NORD forbeholder sig retten til at aflyse arrangementet, såfremt der ikke er nok tilmeldte. Vi kan desværre ikke varetage undervisning af børn med specielle, udtalte behov, da vi ikke har ressourcerne til at imødekomme disse behov. Kontakt evt. kontoret for en snak herom, inden I tilmelder jer.)

Vest årgang - kortbane

Antal tilmeldte: 0 Pris: 275,- Lokation:
Jens Møllersvej 3
9440 Aabybro
Dato:
05-04-2024 15:00
07-04-2024 14:30
Sidste frist for tilmelding:
12-03-2024
Beskrivelse

Kære Vest-årgang deltager, tillykke med at komem gennem nåleøjet.

Stævnet foregår i Aabybro

Vi overnatter ikke

Husk god madpakke

 

Vest børn medleystævne

Antal tilmeldte: 1 Pris: 265,- Lokation:
Bredgade 140
9490 Pandrup
Dato:
06-04-2024 09:30
07-04-2024 15:00
Sidste frist for tilmelding:
12-03-2024
Beskrivelse

Så inviteres du til Børnemedlystævne i Region Nord.

Stævnet er udelukkende for årgang 2011 og 2012

Du kan læse mere om stævnet her https://svommeklubbennord.dk/zakobo/upload/filemanager/Vest_Born_2024_20240205_Nord.pdf

Vi skal som altid have et par officials med. Denne gang 1 MD2 - er der to der vil dele de to stævnedage, er det fint.

Der skal ligeledes arrangeres lidt kørsel ud og hjem, så 2 biler ud over "officialsbilen"

Der er bestilt frokost, men ikke overnatning.

Vi ses på kanten

Michael 

Ungdomslegene i Rendsburg

Antal tilmeldte: 6 Pris: 800,- Lokation:

0
Dato:
23-07-2024 08:00
26-07-2024 19:00
Sidste frist for tilmelding:
15-02-2024
Beskrivelse

Ungdomslege 2024 i Rendsburg

Aalborgs tyske venskabsby Rendsburg har inviteret til ungdomslege fra 22. juli - 27. juli 2024 (selve stævnet afvikles 23. juli - 26. juli).

Fra Aalborg inviteres i alt 100 personer, fordelt på følgende idrætsgrene:

Atletik, badminton, basketball, bordtennis, fodbold (piger), golf, håndbold (piger), judo, roning, svømning og tennis.

Alle deltagere og ledere bliver indkvarteret privat eller på skoler. Ud over deltagere fra Aalborg er der inviteret gæster fra Rendsburgs andre venskabsbyer: Lancaster (England), Vierzon (Frankrig), Haapsalu (Estland), Almere (Holland), Kristianstad (Sverige), Raciborz (Polen) og Rathenow (Tyskland).

Fra Sømmeklubben NORD er følgende inviteret

  • Carmen 
  • Ida
  • Emilie
  • Sarah
  • Bertram
  • Ludvig
  • Træner Daniel

Tilmelding senest den 15/2 2024

Nærmere info vedr kost, logi og transport følger.

Tillykke med udtagelsen.

Michael